Naujos galimybės sergančiosioms krūties vėžiu
Krūties vėžys – dažniausia moterų onkologinė liga: jis sudaro net trečdalį visų moterų piktybinių navikų, o sirgti šia liga pradedama net nuo 20 metų. Kasmet mūsų šalyje diagnozuojama daugiau nei 1300 naujų ligos atvejų, o didžiausias sergamumas – 45–75 metų amžiaus grupėje. Kita vertus, šiandien krūties vėžio diagnozė jau nėra mirties nuosprendis. Milijonai moterų visame pasaulyje įveikė krūties vėžį, o Lietuvoje šiuo metu gyvena daugiau nei 10 tūkst. moterų, kurios pasipriešino šiai ligai ir pasveiko. Tikimasi, kad nauji vaistai gydyti krūties vėžiui galimybės dar labiau praplės medikų galimybes ir padės moterims kovoti su šia liga.
Gydymas individualus
Krūties vėžys – įvairialypės eigos liga. Gydymas neretai ilgas ir sudėtingas. Nors atrodytų nėra dviejų vienodų ligonių, t.y. kiekviena krūties vėžiu serganti moteris turi visai kitokius ligos požymius, tačiau krūties vėžį pagal tam tikrus požymius galima suskirstyti į keletą grupių. Diagnozavus krūties vėžį, pirmiausia nustatoma jo stadija ir naviko tipas. Krūties vėžio diagnozė galutinai patvirtinama tik mikroskopu ištyrus biopsijos adata paimtą krūties audinio gabalėlį arba po operacijos pašalintą visą krūties darinį. Taip nustatoma visa eilė požymių (ar prognostinių veiksnių) – vėžio agresyvumas, genetiniai sutrikimai ir jautrumas hormonams. Visi šie veiksniai vertinami ne atskirai po vieną, o apibendrintai. Gydymo taktika priklauso ne tik nuo histologinio atsakymo. Turi būti kompleksiškai įvertinamas ir pacientės amžius (ar ji menstruacinio amžiaus, ar pomenopauzinio), kokiuose dar organuose liga išplitusi, kokiomis gretutinėmis ligomis ji serga ir pan. Atsižvelgiant į tai, pasirenkamos ir gydymo strategijos. Krūties vėžio gydymas kompleksinis: jį gali sudaryti operacija, spindulių terapija, chemoterapija, hormonų ar taikinių terapijos. Gydymo eiga gali būti įvairi. Lietuvoje krūties vėžio gydymo arsenalas tikrai platus. Kartais pajuokauju, kad ant darbo stalo sergančiųjų krūties vėžiu kortelių nereikia ilgai ieškoti – jos pačios storiausios, nes nemažai moterų, net ir ligai galutinai nenurimstant, kokybiškai gyvena daug metų. Taigi dėl efektyvių metodų krūties vėžys pradedamas laikyti lėtine liga.
Susirgęs bet kokia liga, žmogus nori žinoti, kad jis gauna viską, kas jam priklauso, kad jam parenkamas tinkamiausias gydymas. Ypač tai svarbu sergant tokiomis mirtinomis ligomis, kaip vėžys. Tad sergančiosios krūties vėžiu turėtų žinoti, kad šios ligos gydymas individualus ir kad kaimynei paskirti vaistai nebūtinai tiks ir Jums. Pvz., hormonų terapija nebus paskirta, jei navike nebus rasta hormonų receptorių, o biologiniai vaistai nebus skiriami, jei navike nebus aptikta HER2 baltymo. Taigi kiekvienai pacientei taikomi tik jai reikalingi ir tinkami metodai.
Gydymas hormonais
Praktika rodo, kad daliai pacienčių išties ramiau, kai tablečių nereikia vartoti kasdien, o vaisto kas tam tikrus intervalus suleidžia gydytojas. Iki šiol beveik visi krūties vėžiui gydyti skirti hormonai buvo tablečių formos. Seniausiai vartojamas tamoksifenas – antiestrogenas, blokuojantis moteriškų hormonų estrogenų sąveiką su krūties vėžio ląstelėmis. Kiti hormonai – fermentų inhibitoriai – skirti moterims po menopauzės, nes jie blokuoja fermentus, kurie dalyvauja estrogenų sintezėje iš androgenų (vyriškųjų hormonų, kuriuos gamina moters antinksčiai). Vartojančiąsias antiestrogeninio poveikio vaistų dažnai vargina kūną užliejančios karščio bangos, be to, moterys baiminasi dėl gimdos kūno gleivinės išvešėjimo, trombozių. Vartojant fermentų inhibitorių neretai vargina sąnarių skausmai, galimas kaulų tankio mažėjimas. Sergamumas krūties vėžiu didelis visame pasaulyje, todėl tyrimai šioje srityje vyksta labai intensyviai, kasmet į praktiką ateina vis nauji, efektyvesni, mažesniu šalutiniu poveikiu pasižymintys gydymo metodai.
Šiuo metu į mūsų praktiką atėjo dar vienas krūties vėžio hormonų terapijos metodas – gydymas nauju antiestrogenu. Šio preparato veiklioji medžiaga stabdo estrogenų receptorių, skatinančių vėžio augimą, veiklą. Preparatas, skirtingai nei tamoksifenas ar fermentų inhibitoriai, sujungia, blokuoja ir suardo estrogenų receptorius, ir jie visiškai nustoja siųsti signalus, skatinančius estrogenų gamybą
Noriu priminti, kad hormonai skiriami tik tada, kai navike nustatomi hormonų receptoriai, t.y. krūties vėžio ląstelės savo paviršiuje turi estrogenų ir progesteronų receptorių. Skaičiuojama, kad hormonams jautriu krūties vėžiu serga du trečdaliai pacienčių. Kiekvienas ligos atvejis, kaip ir žmogus yra individualus. Tai priklauso nuo daugybės faktorių, tokių kaip ligos tipas, paciento individualios charakteristikos, prieš tai skirtas gydymas ir kita. Gydantis gydytojas atsižvelgdamas į konkrečia situacija ir parinks labiausiai tinkantį gydymo metodą.
Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Onkologijos klinikos onkologė chemoterapeutė Edita Juodžbalienė
Publikaciją remia „AstraZeneca Lietuva“