Stebėsena gydymo metu ir po gydymo
Po krūties vėžio gydymo moteriai rekomenduojama nuolat tikrintis pas onkologą: pirmaisiais metais – kartą per 3 mėnesius, antraisiais – penktaisiais – 2 kartus per metus, o po penkerių metų – bent 1 kartą per metus. Moteris turi glaudžiai bendradarbiauti su ją prižiūrinčiu bendrosios praktikos gydytoju. Patikrinimų metu gydytojas apžiūri pacientę, apčiuopia limfmazgius. Gydytojas onkologas pagal ligos stadiją ir ligos agresyvumą koreguoja turimų planą.
Iškilus klausimams, galima pasikonsultuoti su kitų sričių specialistais.
Kiti reguliarūs tyrimai:
- Kartą per metus rekomenduojama atlikti krūties mamogramą.
- Kartą per metus reikia atlikti krūtinės ląstos rentgeninį tyrimą, o 2 kartus per metus kepenų echoskopinį tyrimą. Šių tyrimų tikslas- nustatyti, ar neatsirado ligos metastazių plaučiuose, kepenyse.
- Esant kaulų skausmams, reikia atlikti kaulų skenavimą.
- Kartą per metus rekomenduojama ginekologo apžiūra.
- Kiekvieną kartą reikia atlikti periferinio kraujo tyrimą, 2 kartus per metus pakartoti biocheminį kraujo tyrimą.
- Rekomenduojama 2 kartus per metus atlikti vėžio žymens Ca 15-3 tyrimą. Šis vėžio žymuo labiau nei kiti vėžio žymenys atspindi moters organizmo būseną po krūties vėžio gydymo. Jei, laikui bėgant, šio žymens lygmuo kraujyje ima kilti dar nesant jokių ligos atsinaujinimo simptomų, galima įtarti, kad netrukus jie išryškės. Tuomet skubiai reikia atlikti pacientės ištyrimą, ieškant ligos atsinaujinimo židinių ir, aptikus juos, pradėti gydymą.
- Praėjus 5 metams po gydymo, kontrolinius tyrimus reikėtų atlikti 1 kartą per metus.
Patarimai pacientei, kaip pasirūpinti savo fizine ir psichologine sveikata.
- valgykite kuo daugiau vitaminų turinčių daržovių, vaisių.
- nebadaukite, neatsisakykite mėsos, žuvies, baltyminių produktų. Bet koks badavimas silpnina imunitetą, o onkologinių ligonių imunitetas ir taip silpnas.
- valgykite kruopų, makaronų, pieno produktų. Jūsų mityba turi būti visavertė. Jei abejojate- pasitarkite su dietologu.
- neužsiimkite „saviveikla“, ypač dėl maisto papildų ir kitų augalinių preparatų vartojimo. Kai kurie papildai turi hormonų, kurie kaip tik gali paskatinti vėžio augimą. Prieš vartodama bet kokį maisto papildą pasitarkite su gydytoju.
- nepiktnaudžiaukite alkoholiu, meskite rūkyti, jei rūkote.
- gerkite daug skysčių.
- daugiau būkite gryname ore, vaikščiokite.
- ilsėkitės, eikite pogulio.
- pasitarusi su gydytoju galite atlikti tam tikrus fizinius pratimus. Tyrimais įrodyta, kad fiziniai pratimai padeda atsigauti po ligos, teigiamai veikia emocijas, didina pasitikėjimą savimi, padeda išsivaduoti nuo neigiamų emocijų, padeda palaikyti fizinę formą.
- Darykite tai, ką mėgote iki ligos-bet prieš tai pasitarkite su gydytoju dėl galimo veiklos krūvio, pvz. važinėjimosi dviračiu, šokių lankymo ir pan.
Neleiskite vėžiui sutrikdyti Jūsų įprasto gyvenimo ritmo. Vėžys tai nėra nuosprendis, tai tiesiog yra Jūsų laikina būsena.