Spindulinė terapija

Po operacijos dažnai naudojamas spindulinis gydymas, t.y. švitinimas, siekiant sunaikinti galimai likusias vėžines ląsteles. Jeigu yra pašalinta tik dalis krūties, likusi dalis dažniausiai yra švitinama. Po krūties pašalinimo operacijos spindulinė terapija yra būtina tik jei yra rizika, kad kai kurios vėžio ląstelės po operacijos yra likę krūtinės ląstoje. Tokiu atveju yra rizika, kad jos gali sukelti auglio augimą toje pačioje vietoje. Kartais yra švitinama pažastis. Sprendimas švitinti pažasties sritį yra priimamas, atsižvelgiant į tai, kiek limfmazgių buvo pažeista. Kartais švitinimas yra atliekamas iki operacijos. Paprastai taip siekiama sumažinti naviką tam, kad jį būtų galima pašalinti chirurginiu būdu. Taip pat spindulinė terapija yra naudojama metastazėms gydyti, pavyzdžiui gydant metastazes kauluose.

Smulkiau apie spindulinę terapiją radioterapinį gydymą

Radioterapija – tai gydymas įvairių rūšių jonizuojančiais spinduliais, pavyzdžiui, gama spinduliais.

Yra dviejų rūšių radioterapija:

Išorinė radioterapija – jonizuojantys spinduliai aparato pagalba, kuris yra tam tikru atstumu nuo kūno paviršiaus nukreipiami į naviką. Šis spinduliuotės tipas naudojamas dažniau.

Vidinė radioterapija – jonizuojančių spindulių šaltinis yra labai arti naviko (priglaudžiamas prie jo arba įstumiamas į naviko audinius).

Didelės jonizuojančių spindulių dozės pakenkia ląstelėms arba jas sunaikina ir taip slopina jų augimą ir dauginimąsi. Naviko ląstelės yra jautresnės spinduliavimui dėl to kad jos auga ir dauginasi greičiau nei aplinkinių sveikų audinių ląstelėse. Normalios ląstelės atsigauti po švitinimo greičiau ir geriau.

Švitinimo planas parengiamas taip, kad kiek įmanoma mažiau pakenkti aplinkiniams sveikiems audiniams. Vienas gydymo seansas trunka neilgą laiką, jo metu pacientas nejaučia skausmo. Viso gydymo trukmė priklauso nuo naviko tipo ir dydžio.

Laikinas spinduliuotės šalutinis poveikis gali būti nuovargis, apetito stoka, plaukų slinkimas apšvitinimo srityje, įskaitant pažastyje. Kartais yra apšvitintos srities odos paraudimas, patinimas ir skausmingumas.