Jei man diagnozavo krūties vėžį
Patvirtinus krūties vėžio diagnozę kiekvieną moterį apima panika, šokas, nežinia. Moterys reaguoja skirtingai. Moteriai, kuriai diagnozuojamas krūties vėžys, ši žinia nukrinta „tarsi iš dangaus“, netikėtai. Dėl patirto streso ir įtampos sunku priimti bet kokius sprendimus. Moterį kankina daugybė minčių: „Kodėl taip nutiko man“, „kas iš viso dabar su manimi bus“, „ar man skaudės“ ir pan. Psichologai pataria tiesiog neskubėti. Krūties vėžys nėra ta liga, kur sprendimus reikia priimti per vieną naktį. Patvirtinus diagnozę reikia ramiai susėsti su gydytoju, aptarti esamą situaciją, tolimesnes diagnostikos ir gydymo procedūras.
Ne visada krūties vėžio diagnozę gydytojas gali patvirtinti vien apžiūrėjęs pacientę. Jei krūtyje darinukas mažesnis, tenka diferencijuoti tarp cistos, fibroadenomos, vėžio ar kitų galimų darinių. Be to, vėžys vėžiui nelygus. Krūtyje gali būti ir metastazės iš kitų piktybinių navikų (pvz. kiaušidžių, melanomos, plaučių, limfomos, ir pan.). Svarbu žinoti ir tai, kad krūties piktybinių navikų yra įvairių tipų, ir jų gydymas kartais gali būti skirtingas.
Diagnozei nustatyti reikia apklausos, apžiūros, tyrimų (radiologinių ir histologinių).
Tyrimai vyresnėms moterims pradedami nuo mamogramos (jei tikrai matomas darinys, dar patiksliname ultragarsu). Jaunoms moterims pradedama nuo ultragarso, bet kartais daroma dar ir mamograma ar magnetinio rezonanso tyrimas. Tyrimai priklauso ir nuo pačios krūties liaukos ypatybių, nes esant labai tankiam liaukiniui audiniui mamograma neinformatyvi.
Atlikti krūties biopsiją rekomenduotina visais įtartinais atvejais. Šiuo metu labiau taikomas dūrimas storesne adata (stulpelinė biopsija-audinių stulpelis), nes histologiškai ištyrus gaunama platesnė informacija, nei atsiurbus pavienes ląsteles plona adata (citologija plona adata) . Turint visą informaciją apie naviko tipą, klinikinę stadiją, planuojamas gydymas- operacija ar ikioperacinė chemoterapija. Panašiai tiriama ir tuomet, kai jau nuo pradžių aišku, kad liga išplitusi, ir toks pradinis ištyrimas reikalingas tik stadijai ir diagnozei patvirtinti. Norint įsitikinti, ar nėra kitur ligos židinių, be krūties tyrimų atliekami ir kiti tyrimai: plaučių, kepenų, kaulų, ginekologiniai tyrimai.
Medikai pataria tyrimų nebijoti, nes būtent tyrimų metu gaunama informacija padeda lengviau gydyti ligą. Kiekvieno tyrimo tikslą iš anksto galima aptarti su gydytoju.
Daug kartų teko girdėti moterų žodžius, kad iki tyrimų labai bijojo, bet po tyrimų žymiai „ant širdies palengvėjo“.