Krūties vėžys turi daug veidų, ir kiekvienam jų parenkama sava gydymo strategija

04.10.2017 | Naujausi

Ne taip seniai krūties vėžio gydymas buvo vienodas kone visoms moterims, skirtumą lėmė tik piktybinio proceso stadija. Šiandien medikai ir mokslininkai apie šią ligą žino daug daugiau. Molekuliniai krūties vėžio tyrimai atskleidė didelę šių navikų biologinę įvairovę, o tai savo ruožtu sudarė galimybes gydymą individualizuoti, t. y. kiekvienu atveju parinkti veiksmingiausią konkretaus piktybinio darinio naikinimo būdą. Kito ir vėžiu sergantys ligoniai – šiandien tai nėra pasyvūs stebėtojai, nieko nežinantys nei apie ligos sukeltus procesus, nei apie gydymą.

Krūties vėžys – ne nuosprendis, o lėtinė liga

Gydytoja chemoterapute dirbu jau 23 metus, tad apie krūties vėžio diagnostikos ir gydymo progresą galiu kalbėti iš praktinės patirties. Iš tiesų, anksčiau krūties vėžiu sergančias moteris galėjome gydyti tik kelių vaistų deriniais, o hormonų terapiją sudarė vienintelis vaistas. Tada nė negalėjome įsivaizduoti, kad turėsime tiek vaistų ir galimybių – dešimtis veiksmingų medikamentų, naujų gydymo būdų ir jų derinių. O esminis skirtumas tarp krūties vėžio gydymo prieš du dešimtmečius ir dabar – kad gydymas tapo individualizuotas. Tai reiškia, kad kiekvienai moteriai parenkamas jai tinkamiausias, veiksmingiausias ir saugiausias gydymo būdų derinys. Taigi šiandien krūties vėžys – tikrai nėra nuosprendis. Šiandien apie krūties vėžį galima kalbėti kaip apie lėtinę ligą, tarkim, tokią, kaip cukrinis diabetas.

Stadija ta pati, o navikai skirtingi

Gydymo metodų parinkimą, eiliškumą, vaistų derinius lemia daug veiksnių. Be abejo, tai priklauso nuo ligos stadijos, moters sveikatos būklės, gretutinių ligų, amžiaus. Daug įtakos šiam procesui daro ir naviko „veidas“: jo tipas, diferenciacijos laipsnis (parodo ląstelių piktybiškumą: kuo ląstelė geriau diferencijuota, t. y. jos struktūra artimesnė sveikai, tuo ji mažiau piktybiška), proliferacijos aktyvumas (nenormalaus krūties liaukinio audinio vešėjimas), jautrumas hormonams (estrogenams ir progesteronui) ir HER2 receptoriams. Vėžio „veidas“ nepriklauso nuo moters amžiaus: tiek jaunesnių, tiek vyresnių moterų navikai gali būti jautrūs minėtiems receptoriams arba ne.

Kaip, atsižvelgiant į naviko „veidą“, kinta gydymo strategija?

Šiandien krūties vėžys gali būti gydomas operacija, chemoterapija, spinduline, hormonų, biologine terapija ir visų šių metodų deriniais. Dažniausiai gydymo seka būna tokia: operacija, chemoterapija ir / ar spindulinis gydymas. Tačiau, kaip jau minėta, kiekviena moteris gydoma individualiai. Tai reiškia, kad trijų vienodo amžiaus moterų, kurioms nustatytas pradinės stadijos krūties vėžys, gydymas gali labai skirtis, nes jo pasirinkimą nulemia molekulinis naviko tipas („veidas“). Pavyzdžiui, moteriai, kurios navikas yra jautrus estrogenams ir progesteronams, gali pakakti tausojamosios operacijos, hormonų teprapijos, spindulinio gydymo, ir bus apsieita be chemoterapinio gydymo. Antrai moteriai, kurios naviko ląstelės pasižymi teigiama HER2 receptorių raiška, po standartinio gydymo – operacijos, chemoterapijos, spindulinio gydymo – dar bus paskirtas ir biologinis gydymas. Trečias variantas – triskart neigiamas navikas, kuris nėra jautrus nei hormonams, nei HER2 receptoriams. Tokiu atveju, net ir esant pradinei vėžio stadijai ir atlikus tausojamąją operaciją, būtinai bus paskirtas chemoterapinis gydymas, ir jis gali būti gana agresyvus. Taip pat šiai ligonei bus skirtas ir spindulinis gydymas. Anksčiau, nevertinus naviko tipo, tokiai pacientei chemoterapija galėjo būti nė nepaskirta. Tada po kurio laiko liga sugrįžtų ir gydymo rezultatai būtų prasti. Taigi ligos stadija vienoda, bet gydymas visiškai kitoks. Ir dar vienas svarbus dalykas – kiekviena moteris labai individualiai reaguoją į tą patį gydymą.

Kada tinka hormonų terapija?

Hormonų terapija skiriama tik tada, jei navikas jautrus hormonams, t. y. krūties vėžio ląstelių paviršiuje buvo hormonų estrogenų ar progesterono receptorių. Pirmos eilės hormoniniai preparatai yra antiestrogeninio poveikio vaistai. Jeigu skiriant pirmos eilės hormonų terapiją liga progresuoja ar yra ryškių nepageidaujamų poveikių, skiriama antros eilės vaistų – aromatazės inhibitorių.

Hormonų terapija skiriama tam, kad būtų nuslopinta priežastis, dėl kurios išsivystė liga. Po sėkmingo gydymo tyrimai nerodo piktybinių ląstelių, tačiau kai yra estrogenų, progesterono, ligos priežastis vis dar glūdi moters organizme. Šią priežastį ir bandoma įveikti hormoniniais vaistais. Jeigu šio gydymo neskiriama, laikui bėgant estrogenai vėl gali suaktyvinti ląsteles krūtyje, o tai gali nulemti naujo naviko formavimąsi.

Būna atvejų, kai gali padėti vien hormonų terapija. Pavyzdžiui, kai garbaus amžiaus moteris nei operacijos, nei chemoterapinio gydymo atlaikyti negali. Arba kai atsisako operuotis ar gydytis chemoterapija, spinduliais.

Svarbu bendravimas ir pasitikėjimas

Šiandien moterys daug žino apie ligą ir ja domisi. Todėl gydančiam gydytojui labai svarbu viską nuodugniai išaiškinti – juk vėžio gydymas trunka ne vieną dieną. Svarbu, kad moterys pasitikėtų gydytoju ir visko klaustų nebijodamos. Dažniausi klausimai: koks bus gydymas, kiek truks, kokie nepageidaujami poveikiai galimi. Dažnai moteris bijo pykinimo, tačiau šis šalutinis poveikis šiandien yra gerai valdomas.

Spalis – kovos su krūties vėžiu mėnuo

Kovos su krūties vėžiu mėnuo skirtas priminti apie ligą, paraginti pasitikrinti. Medikai gali tikrai daug, tačiau svarbu iki jų ateiti. Mano praktika rodo, kad krūties vėžiu serga tiek jaunos, tiek vyresnio amžiaus moterys. Tad profilaktiškai tikrinti krūtis reikia visoms. Be abejo, tai daryti reikia taisyklingai. Savityra naudinga kartą per mėnesį. Dažniau, kasdien, kaip daro kai kurios moterys, nereikia tirti krūtų: čiuopdamos kasdien, tikrai nieko neužčiuopsite. Reguliarią savarankišką krūtų apžiūrą ir apčiuopą rekomenduojama atlikti tą pačią mėnesio dieną, pvz., praėjus savaitei po mėnesinių. Jei mėnesinių nėra ar jos nereguliarios, tiesiog pasirinkite vieną mėnesio dieną. Moterys, sulaukusios 50-ties, būtinai turėtų atlikti mamografiją pagal valstybės finansuojamą programą.

Laiku tikrintis svarbu ir persirgusioms krūties vėžiu moterims. Apie ligą nereikėtų pamiršti ir po 10 ar daugiau metų, nes ji gali progresuoti ir tada, kai moteris jau mano, kad visiškai pasveiko.

Mielos moterys, mylėkite ir rūpinkitės savimi. Raskite tam laiko. Atidėkite darbus į šalį. Darbai tikrai palauks, o delsimas gali būti pražūtingas. Krūtų patikra, gydytojo konsultacija neatims daug laiko, tačiau išsaugos jus jūsų vaikams, draugams, artimiesiems.

Jei jau susirgote, norėkite gyventi, tikėkite. Liga įveikiama, kai prieš ją stoja ir gydytojas, ir pacientė.

Daiva Andzevičienė,

gydytoja onkologė-chemoterapeutė,

Respublikinė Panevėžio ligoninė

Publikaciją remia „AstraZeneca“ Lietuva

Pasidalink šiuo straipsniu!