Krūties vėžys: onkoplastinės operacijos padeda išsaugoti moteriškumą
„Apčiuopiau darinuką, kai maudžiausi…“. „Sulaukusi 50- ties, dalyvavau profilaktinėje krūties vėžio tyrimų programoje…“
„Nedidelis guzelis buvo diagnozuotas atlikus mamogramą…“ „Pakito spenelių spalva ir forma, nusprendžiau dėl to pasitarti su gydytoja. Ir ne be reikalo – onkologai aptiko navikus abiejose krūtyse…“
Tokių ar panašių ligos pradžios istorijų kasmet užfiksuojama apie 1500. Būtent tiek moterų Lietuvoje išgirsta, kad serga krūties vėžiu. Jas išgąsdina ir liga, ir tai, kad gali būtų pašalintos krūtys. Kas jų laukia? Ar įmanoma vienu metu ir pašalinti auglį, ir atkurti krūtį?
Šiuolaikinės moterys mažiau bijo vėžio?
Žinia, kad sergi krūties vėžiu, sukelia daug nerimo, streso, baugina ir gąsdina. Kad apie krūties vėžį daug kalbama ir moterys šia tema yra labiau išprususios, nuo baimės neišvaduoja. Tačiau žinios suteikia mąstymui racionalumo. Moterys žino, koks gydymas jų laukia, žino, kad vis daugiau sergančiųjų pasveiksta. Šiuolaikinės moterys labiau apsišvietusios, o kai žinai, ko bijoti, ir baimė būna kitokia, ji nėra gniuždanti ar paralyžiuojanti. Juk labiausiai gąsdina ir slegia nežinomybė. Žinojimas padeda įveikti sunkumus, ligą, sveikti.
Koks gydymas laukia?
Krūties vėžys gali būti gydomas chirurginiu, chemoterapiniu, spinduliniu, hormoniniu metodu, biologine terapija ar jų deriniais. Nėra nė vienos vienodos moters ir jos ligos, todėl kiekvienu atveju parenkamas individualus tik tai moteriai tinkamiausias gydymas. Koks jis bus, ar užteks tik operacijos, kas pasitaiko labai retai, ar prireiks panaudoti daugiau gydymo metodų, priklauso nuo naviko biologijos, stadijos, diferenciacijos laipsnio (kaip smarkiai naviko audinys pakitęs ir atitolęs nuo krūties audinio), jo aktyvumo, moters būklės.
Kam tinka gydymas hormonais?
Gydymas hormonais – tai endokrininė terapija. Moterų lytiniai hormonai turi įtakos tiek vėžio augimui, tiek plitimui, ir ši įtaka priklauso nuo naviko biologijos, t.y. ar navikas turi hormoninių receptorių. Todėl, prieš skiriant gydymą hormonais, tiriamas navikas (atliekama jo biopsija) ir nustatomas jo jautrumas hormonams (estrogenų/progesteronų raiška, HER2 receptorių raiška). Gydymas hormonais skiriamas kaip pagalbinis gydymas po chemoterapijos, operacijos ar spindulinio gydymo, taip pat išplitusio vėžio atveju, kai liga progresuoja. Šio gydymo tikslas –sumažinti lytinių hormonų kiekį arba užkirsti kelią jiems prisijungti prie vėžinės ląstelės receptorių. Taigi šis gydymas bus paskirtas tik toms moterims, kurių navikai jautrūs hormonams. Praktika rodo, kad tokių moterų yra du trečdaliai. Kuo daugiau navikas turi hormonų receptorių, tuo jis jautresnis endokrininei terapijai.
Gydymas hormonais sergančiosioms krūties vėžiu skiriamas jau apie 30 metų. Pirmieji hormoniniai preparatai – antiestrogenai. Jie neleidžia hormonui estrogenui prisitvirtinti prie estrogenų receptorių esančioje krūties vėžinėje ląstelėje ir taip stabdo ligos plitimą. Kiti hormonai – aromatazės inhibitoriai. Jie slopina estrogenų gamybą ir taip užkertą kelią ligai. Šie vaistai skiriami moterims po menopauzės. Gali būti paskirtas preparatas, neleidžiantis estrogenams gamintis kiaušidėse, kitaip sakant, sukeliantis dirbtinę menopauzę, todėl skiriamas moterims iki menopauzės. Anksčiau šis tikslas buvo pasiekiamas atliekant kiaušidžių šalinimo operaciją, jas švitinant. Dabar yra ir vaistų.
Progresavusiam metastazavusiam vėžiui gydyti skiriami visi iki šiol minėti gydymo būdai, hormonai taip pat. Vieni naujesnių, jau kompensuojami ir Lietuvoje hormonai yra konkurencinio veikimo estrogenų receptorių antagonistai, kurie sujungia, blokuoja ir suardo estrogenų receptorius.
Liga atsitraukė, tačiau apie ją kiekvieną dieną primena veidrodis
Galima pasidžiaugti, kad vis daugiau moterų pasveiksta, po krūties vėžio diagnozės nustatymo gyvena vis ilgiau. Iš tiesų krūties vėžiu sergančios moterys nebelaiko save mirtinomis ligonėmis. Tačiau, ligai atsitraukus, iškyla kitų problemų, ypač toms, kurioms buvo atlikta radikali operacija, t.y. pašalinta visa viena ar abi krūtys. Krūties vėžys – sunki liga, kurios gydymas kelia nepageidaujamų reakcijų, todėl visos šį etapą perėjusios moterys pasikeičia. Liga palieka randų ir kūne, ir sieloje. Laikinai ar ilgesniam laikui nukenčia fizinis pajėgumas, pasikeičia moters psichologinė būklė, gali sutrikti ir socialiniai ryšiai. Netekusios krūties moterys gali jaustis nepatrauklios, praradusios moteriškumą. Tačiau yra priemonių, kurios gali padėti jaustis gražioms, paslėpti nuo aplinkinių akių krūtų praradimą. Tai krūtų protezai ir specialios liemenėlės, kurios vieną kartą per metus yra kompensuojamos kiekvienais metais.
Kokioms moterims galima atlikti onkoplastiką?
Noriu pažymėti, kad šiandien pagrindinis chirurgų tikslas – atlikti kuo labiau krūtį tausojančią operaciją. Jei liga leidžia, šalinamas tik navikas, krūtis išsaugoma. Tokiu atveju tos pačios operacijos metu ir atliekama krūtį tausojanti operacija, ir pašalintų audinių tūris atkuriamas perskirstant šalia esančius audinius. Tai vadinama onkoplastika. Tokiu atveju moteris nesijaus nepatraukli.
Onkoplastikos metodų yra įvairių, pvz., gali būti atliekama spenelio centralizacija, gali būti imamas nugaros ar pilvo raumens lopas, kuris padeda padengti pažeistos krūties dalį. Suprantama, kad kuo mažiau krūties audinio pašalinama, tuo lengviau ją atkurti. Jei krūtys didelės, o dėl naviko pašalinimo operuota krūtis sumažėja, onkoplastinės operacijos metu sumažinama ir sveikoji krūtis.
Onkoplastinės operacijos atliekamos visuose centruose, kuriuose gydomas krūties vėžys.
Ar krūties atkuriamosios operacijos kompensuojamos?
Jeigu atliekama radikali operacija ir pašalinama visa krūtis, onkoplastikos galimybės ribotos. Jei netenkina krūtų protezai, galima rekomenduoti krūties atkuriamąsias operacijas. Tiesa, jos kol kas Lietuvoje nėra kompensuojamos, kaip ir krūtų implantai. Tokią operaciją rekomenduojama atlikti, kai užbaigtas specifinis gydymas ir išnyksta visi nepageidaujami poveikiai. Tas laikas irgi labai įvairus – kai kurioms moterims nepageidaujami poveikiai praeina po mėnesio, kitoms – po pusmečio. Anksčiau, iki specifinio gydymo pabaigos, įdėtas krūtų implantas gali trukdyti specifiniam gydymui.
Krūties atkuriamosios operacijos, kaip ir bet kuri operacija, gali sukelti komplikacijų. Pvz., gali įvykti implantuoto audinio atmetimas. Į žaizdą gali įsimesti infekcijos, gali atsirasti kraujosruvų ar pakraujavimų randų vietoje, kt.
Termino, iki kada galima atlikti krūties atkuriamąsias operacijas, nėra. Tai priklauso tik nuo moters noro. Apsisprendus šiam žingsniui, reikėtų kreiptis į šeimos gydytoją, jis turėtų išrašyti siuntimą pas plastikos chirurgą.
Nei onkoplastika, nei krūties atkuriamosios operacijos vėžio rizikos nedidina ir jo plitimo nespartina.
Judita Filipauskienė
gydytoja onkologė-chemoterapeutė
Respublikinė Šiaulių ligoninė Onkologijos klinika
Publikaciją remia „AstraZeneca“ Lietuva